fallback

Храна, сиеста, социална политика: Какво прави испанците най-здрави в Европа?

Много малко български производители виждат в Испания потенциал да се развиват заради транспортните разходи, посочи Биляна Манолова

21:16 | 26.02.19 г. 7

Испания е държавата с най-здравото население в света, показват резултатите на  Bloomberg Healthiest Country Index 2019, който сравнява 169 страни. В анализа се вземат фактори като нивото на тютюнопушене, процентът на хора с наднормено тегло, достъпът до питейна вода и наличие на канализация, продължителност на живота. "Първото място за Испания е заслужено, начинът на живот на испанците е пример за държави като нас". Това потвърди Биляна Манолова, заместник-председател на Българо-испанската търговска камара, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"Целта на Българо-испанската търговска камара през последните десет години е да извлече най-доброто от начина на живот на испанците и да го пренесе в България: хранене, здравеопазване, и други. Желанието на бизнеса е нашата страна да има търговско аташе не само в Мадрид, а и в Андалусия, защото това е най-голямата област в Испания с най-голяма концентрация на производители", каза Манолова.

Тя посочи, че здравеопазването в Испания е най-доброто в Европа, и добави, че част от здравословния ден на испанците – сиестата, или следобедното време за дрямка, е между два и четири часа. Следобедната дрямка помага на испанците да си починат и да се върнат отново на работа, заредени с енергия. Според нея сиестата е ключова за показателите на Испания.

Здравословното хранене е основно ключът към здравето на испанците, те използват в менюто си зехтин, червено вино.

„Испанците се издигнаха до второ място в класацията за най-здраво сърце, което означава, че нямат стресови ситуации. Имат много добро психично здраве, те са с най-малък процент самоубийства в Европа. Заслуга за това има и начинът на живот, който те се опитват да водят като нация, наблягат изключително на средиземноморската диета, използвайки много пресни плодове, много зеленчуци, червено вино, хамона, макар че в последно време го определят като рисков, намаляване на тютюнопушенето“, обясни Биляна Манолова.

Тя информира, че испанците използват европейски програми за намаляване на пушенето на цигари и затлъстяването.

„Те използват само екстра върджин зехтин, който намалява холестерола и се бори с лошия холестерол, който оказва влияние върху сърдечно-съдовата дейност. Това е страната с най-малък процент на заболеваемост от инфаркти и инсулти. Консумират сурови ядки, най-много бадеми, имат плантации от бадеми, орехи, всички видове ядки, но в два аспекта – или карамелизирани, или в сурово състояние. Другият продукт, характерен за менюто на здравите испанци, е медът, те са много добри производители на мед , консумират го като заместител на захарта. Една част от Испания почти не консумира захар и захарни изделия“, заяви Манолова.

Тя потвърди, че в някои райони на Испания е много трудно човек да си купи шоколад, и сподели от личен опит, че през лятото в Южна Испания и в цялата област Андалусия не може да се намери никъде в търговската мрежа такъв вид захарен продукт.

Стокообменът между България и Испания за първите девет месеца на 2018 г. е бил 1,8 млрд. евро, като по-голямата част е внос на испански стоки в България. Основният продукт от хранително-вкусовата промишленост е зехтинът, следват рибни продукти, хамон, консерви. А в текстилната индустрия испански марки, наложили се в нашата страна, са Zara, Mango, Massimo Dutti, които са под шапката на Inditex. Други стоки, които Испания внася в нашата страна, са свързани със строителството. В обратната посока обаче българският износ е по-слабо развит.

„Ние като организация работим над два големи проекта, единият ще се състои през март, а другият през юни. Проектът, който е през юни, е т.нар. шоурум в Барселона. Целта ни е да представим на испанските дистрибутори и на всички лица, които са заинтересувани като вносители, специфични български продукти. Пречката е в това, че много малка част от българските производители виждат в Испания потенциал да се развиват. Основаната причина е голямото разстояние, което е свързано с изключително големи транспортни разходи и нямат  подкрепа от българска страна на национално ниво. Второто събитие, което е през март, е в областта Естремадура, също по две направления – изпращаме български фирми да участват в търговски мисии и организация на бизнес форуми, за да можем да представим България като потенциална страна не само за производители, а и за инвестиции“, обяви Биляна Манолова.

Гледайте повече във видео материала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:37 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още